İsrail’den ateşkes açıklaması: Şartlarımız yerine getirilmezse kabul etmeyiz

İsrail Başbakanlık Ofisi, X hesabından, ABD Başkanı Joe Biden’ın detaylarını açıkladığı 3 aşamalı ateşkes planına dair bir açıklama yaptı.

İsrail’in Gazze’deki savaşı sonlandırmak için ortaya koyduğu şartların değişmediğinin belirtildiği açıklamada, “Hamas’ın askeri ve yönetim kabiliyetlerinin yok edilmesi, tüm rehinelerin serbest bırakılması ve Gazze’nin artık İsrail için bir tehdit oluşturmamasının sağlanması gibi, İsrail’in savaşı sona erdirmek için öne sürdüğü koşullar değişmemiştir. Teklife ilişkin İsrail, kalıcı bir ateşkes sağlanmadan önce bu koşulların yerine getirilmesinde ısrar etmeye devam edecektir. Bu koşullar yerine getirilmeden İsrail’in kalıcı bir ateşkesi kabul edeceği düşüncesi doğru değildir.” denildi.

3 AŞAMALI PLANDA NELER VAR?

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’daki konuşmasında, İsrail’in, 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu belirtmiş, ilk aşamada 6 haftalık ateşkes sürecinde, İsrail’in Gazze’deki yerleşim yerlerinden çekilmeyi ve tarafların elindeki rehinelerin bir bölümünün serbest bırakılmasını öngördüğünü söylemişti.

Biden, “çatışmaların kalıcı olarak sonlandırılması sürecine geçişle ilgili müzakerelerin yürütüleceği ikinci aşamada, erkek askerler dahil kalan hayatta olan tüm rehinelerin serbest bırakılacağını, İsrail’in Gazze’den çekileceğini (ilk aşamadaki), geçici ateşkesin kalıcı olarak çatışmaların sonlandırılmasına dönüşeceğini, ikinci aşamada tarafların tüm başlıklarda anlaşmaya varması ve ateşkesin kalıcı hale gelmesi durumunda ise üçüncü aşamaya geçileceğini, bu aşamada da Gazze’nin yeniden inşa sürecinin gündeme geleceğini ve tarafların elinde kalan ölü rehinelerin teslim edileceğini” aktarmıştı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir